sanal ofis hazır ofis

istanbul sanal ofis sanal ofis kiralama kadıköy sanal ofis sanal ofis sanal ofis nedir sanal ofis kiralama hazır ofis kiralama sahibinden ofis sahibinden kiralık ofis göztepe hazır sanal ofis en iyi sanal ofis en iyi hazır ofis prestijli sanal ofis prestijli hazır ofis ucuz sanal ofis

Yazılımcılarda vergi Muafiyeti

Yazılımcılarda Vergi Muafiyeti, Vergi kalemleri

Bu yazımızda yazılım firmalarının vergilendirmeleri ve muafiyetleri hakkında bilgileri derledik.

Yazılım firmalarında şirket türünün çok bir önemi yok. Sadece firmanız şahıs şirketi ise vergi dilimlerine göre ufak değişiklikler olacak. Bu farklılıkları yazımızın devamında, sırası geldiğinde göreceksiniz.

Bu yazımızdaki bilgiler Temmuz 2023 yılı itibari ile geçerli olacağı için yazıyı okuduğunuz tarihteki yasal değişikliklere karşı lütfen dikkat ediniz. Yazılımcılarda vergi muafiyeti konulu yazımıza devam edelim.

Katma Değer Vergisi Düzenlemesi

Yazılımcılarda vergi muafiyeti, daha doğru KDV istinası sadece yurt dışına verilen yazılım ve hizmetler için geçerlidir. Bildiğiniz üzere ülkemizde %20 Katma değer vergisi uygulanmakta. KDV düzenlemesinde bu noktada ikiye ayrılıyoruz. Vereceğiniz hizmet Yurt Dışına mı, yoksa Yurt İçine mi olacak?

Hizmetin Yurtiçinde verilmesi durumunda;

Keseceğiniz faturalar Hizmet Bedeliniz + %20 KDV şeklinde olacak.

Yazılım hizmetinin Yurt Dışında bir yabancı firmaya verilmesi durumu;

Buradaki önemli nokta verilen hizmetten yurt dışında yararlanılması. Eğer verdiğiniz hizmet veya yazılım yurt dışında kullanılıyor ise Katma Değer Vergisinden (KDV) muafiyet söz konusudur. Bu yüzden keseceğiniz faturalarda KDV oranı %0 olacak. Ve bu fatura  “İstisna Faturası” olarak kesilecek.
 
Yurt dışını verdiğiniz yazılım hizmeti ile ilgili güncel özelgeye buradan ulaşabilirsiniz. (Yazılımcılarda vergi muafiyeti)
 
 

 

Yazılım firmalarında Gelir Vergisi (Kurumlar Vergisi)

Limited Şirketi veya Anonim Şirketleri Kurumlar vergisi öder. Şahıs Şirketleri ise Gelir Vergisi öder.
 
Türkiye’de Limited ve Anonim Şirketlerinde Temmuz 2023 itibari ile geçerli olan Kurumlar Vergisi %25’tür.
 

Şahıs Şirketlerinde Gelir Vergisi kazanca göre değişmekte

Şahıs Şirketlerinde Gelir Vergisi Oranları

Şahıs Şirketinde Gelir Vergisi Oranları gelire göre değişmekte. %15 ile başlayan gelir vergileri %40 ‘a kadar çıkabiliyor.

Tablo 1

%15 %20 %27 %35 %40
70.000₺ ye kadar 70.000₺ - 150.000₺ arası 150.000₺ - 550.000₺ arası 550.000₺ - 1.900.000 arası 1.900.000 ve üzeri

Yazılım Firmalarında Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisi nasıl hesaplanır?

  • Limited ve Anonim Şirketleri için %25 Kurumlar Vergisi (Şahıs Şirketleri Tablo 1 )
  • Bu oranlara %50 muafiyet uygulanır. (Kazancın üzerinden giderler düşüldükten sonra gelirin yarısı üzerinden hesaplanır. Tablo 2)
  • Yukarıdaki muafiyete ek 1 puan indirim eklenir.

Tablo 2

YILLIK TOPLAM GELİR YILLIK TOPLAM GİDER GELİR - GİDER FARKI %50 İSTİSNA KAPSAMI BEYAN EDİLECEK VERGİ TUTARI ÖDENECEK VERGİ
%25 OLARAK HESAPLANIRSA
1.000.000₺ 200.000₺ 800.000₺ 400.000₺ 400.000₺ 100.000₺

Yukarıdaki örneklere ek 1 puan muafiyet eklenir.

Yine bu örneğe ek olarak Genç Girişimciler için farklı alternatiflerde muafiyetler söz konusudur. Onlarında araştırılması ve uygun teşviklerinin hesap edilmesi gerekir.

  • Limited, Anonim veya Şahıs Şirketi olması arasında herhangi bir fark yok. Yazımızda da bahsettiğimiz üzere tek fark şahıs şirketlerinde gelir vergisi dilimlerinin olması. Yıllık kazançlarınız hangi dilime geliyor ise onun baz alınması gerekmektedir. Limited ve Anonim Şirketlerde Kurumlar Vergisi sabittir. Bu oran %25’tür. (Temmuz 2023 itibari ile)
  • Bütün şirket türlerinde bu avantajlar mevcuttur.
  • Avantajlara ek Genç Girişimci gibi bir çok muafiyet ve avantajlarda bulunmakta. Bunlarında detaylı araştırılıp size uygun olan veya olanların seçilmesi gerekiyor.
  •  Yurt Dışından, kestiğiniz faturaya istinaden alacağız ödeme için bankanız SWIFT ücreti alacaktır. Bu hususta ise Ziraat Bankası SWIFT ücretlerle alakalı çok avantajlı oluyor. Ziraat Bankasının SWIFT ücretleri hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda yazılım şirketlerinin temel vergilendirmeleri hakkında bilgiler aktarmaya çalıştık. Yazılımcılarda vergi muafiyeti nin neler olduğunu öğrendik. Siz de bir yazılım şirketi kurmak istiyorsanız Tnext Office’in avantajlı Sanal Ofis Paketleri ile şirketinizi kurabilirsiniz. Sanal Ofis Fiyatları için buraya tıklayabilirsiniz.